Skąd brać kwasy tłuszczowe omega 3 #o2

  • Autor posta:
  • Kategoria posta:Suplementy
  • Czas czytania:5 mins read

W ostatnim artykule Czy warto stosować kwasy tłuszczowe omega 3, zastanawiałem się, czym one są. Czy kupowanie ich jest potrzebne? Pomyślałem sobie, że jeśli zmienię swoje nawyki żywieniowe, zbilansuję swój sposób odżywiania, to zaoszczędzę pieniądze i dostarczę odpowiednią ilość kwasów omega 3 do mojego organizmu. To błąd myślowy, ponieważ to tylko częściowa prawda. Dzisiaj trzeba bilansować nie tylko jedzenie, ale dodatkowo wprowadzić suplementację w celu uzupełnienia niedoborów wynikających ze złej jakości dzisiejszego pożywienia. Jeśli tego się nie zrobi, to efekty zdrowotne mogą być niezadowalające.

Kwasy tłuszczowe omega 3
Kwasy tłuszczowe ważnym elementem naszego zdrowia

Świadome odżywianie jest najważniejsze.

Świadome odżywianie jest ważnym elementem życia, ponieważ ważne jest to, co wkładamy do swoich ust, ważne jest, co jemy.  Nie bez powodu, utarło się powiedzenie, że jesteśmy tym, co zjadamy. Jeśli wkładamy do ust śmieciowe jedzenie, to tak też wyglądamy. Zacytuję słowa mojego dobrego znajomego, który w dobitny sposób to ujął – jeśli zjadasz, g…wno to wyglądasz jak kupa g…wna. Wiem mocne słowa, być może nawet nie na miejscu. Dla  mnie są prawdziwe. Ja postanowiłem jeść to, co mi osobiście służy, po czym czuję się dobrze i co pomaga zachować moje zdrowie. Unikam jedzenia, które mi nie służy, chociaż jest smaczne.

Czy zmiana sposobu myślenia i zmiana nawyków jest ważna?

Na czym polegał błąd mojego dotychczasowego myślenia. Wydawało mi się, że  jestem w stanie w jedzeniu dostarczyć wszystkich niezbędnych mi substancji odżywczych, aby organizm prawidłowo funkcjonował. Niestety tak nie jest, jak myślałem. Pomyliłem się. Dlaczego odszedłem od tej koncepcji i postanowiłem dodatkowo stosować wysokiej jakości suplementy? Oto powody, dlaczego tak postanowiłem zrobić:

Dzisiaj w czasach produkcji jedzenia przemysłowego nasze jedzenie jest ubogie w składniki odżywcze, o czym świadczą badania. Zwróć uwagę, nie mówię tu o uprawie tylko o produkcji. To dwie różne rzeczy. W większości jest to jedzenie, które ludzie kupują w supermarketach. Czyli tak zwane jedzenie przemysłowe. Można powiedzieć nawet śmieciowe, wysoko przetworzone i naładowane ogromną ilością chemii, niby spożywczej i bezpiecznej ilości. Wierzysz w to? Ja nie. Aby, dostarczyć w jedzeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych musiałbym zjadać ogromne ich ilości. Czy Twój organizm jest w stanie to przerobić? Mój nie. To by mnie przerosło. Istnieje alternatywa, można samemu uprawiać jedzenie w systemie upraw ekologicznych, ale czy wszystko jesteśmy w stanie uprawiać?

Obecnie i tak jest utrudniony dostęp do wysokiej jakości pożywienia, także do dobrej jakości ryb i owoców morza. Koszty kupowania takiego pożywienia są bardzo wysokie, dlatego zacząłem stosować suplementy, aby ułatwić sobie życie. Także po to, aby organizm miał wszystko, to co potrzebuje na co dzień. Po co go niepotrzebnie obciążać, a później narzekać, że jest nadwaga, że się źle czuję. Dlatego trzeba to wszystko zbilansować w odpowiednich proporcjach. Odpowiedni sposób odżywiania plus właściwe i wysokiej jakości suplementy. Mój organizm już odwdzięcza mi się za to już z nawiązką. Czuję się znacznie lepiej.

Innymi suplementami zajmiemy się innym razem, gdyż obecnie interesują mnie kwasy tłuszczowe omega 3. Są one ważniejsze niż suplementy, przynajmniej na początku. Przecierają one szlak dla lepszego wchłaniania pozostałych składników odżywczych także suplementów.

Czy jestem w stanie w jedzeniu dostarczyć kwasy tłuszczowe omega 3?

Długo się zastanawiałem nad tą kwestią. Zacząłem czytać i studiować literaturę. Doszedłem do wniosku, że w obecnej chwili nie jestem w stanie tego zrobić z kilku powodów. Mianowicie:

Po pierwsze: Musiałbym sam zjadać około 0,5 kg ryb dziennie, by dostarczyć odpowiednią ilość kwasów omega 3 do zapewnienia ich odpowiedniego poziomu w moim organizmie.

Po drugie: Jak mieć pewność, że ryby, które kupuję, są z morza? Tylko morska ryba żyjąca w naturalnym środowisku jest w stanie zapewnić mi właściwych kwasów tłuszczowych omega 3 typu DHA i EPA. Zresztą nie z każdego morza. Większość ryb dzisiaj pochodzi niestety z hodowli. Ryby hodowlane mają za dużo omega 6, czego nie potrzebuję, gdyż i tak w swojej diecie mam ich za dużo. Wiem, gdyż zrobiłem sobie testy [Balans kwasów omega 6 do omega 3] oraz Poziom kwasów omega 3 w komórce].

Po trzecie: Jak sprawdzić, ile dana ryba zawiera metali ciężkich i skąd pochodzi. Wszak przecież dla kobiet w ciąży lekarze nie zalecają jedzenia ryb. Nie zalecają ze względu na dużą ilość metali ciężkich, ale raczej polecają suplementację. Dzisiaj każda ryba ma w sobie metale ciężkie, kwestia tylko, która ma najmniej.

Po czwarte: Uzupełnianie zapotrzebowania w kwasy tłuszczowe OMEGA 3 z samych ryb wiążę się z dużymi wydatkami finansowymi. Nie dla każdego jest to łatwe do spełnienia.

Podsumowanie, jak dostarczyć kwasy tłuszczowe omega 3

Doszedłem do wniosku, że nie ma co przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Lubię ryby. Są mi potrzebne w moim pożywieniu. Potrzebuję też dodatkowej suplementacji kwasami tłuszczowych omega 3. Chodzi konkretnie o dostarczenie kwasów omega 3 typu EPA i DHA. Czyli mamy dwie kwestie. Po pierwsze, jakie ryby jeść, aby dostarczyć odpowiednie kwasy tłuszczowe omega 3, po drugie jakie suplementy stosować. Na te pytania odpowiemy sobie w następnych artykułach.

Miłego dnia 🙂
Niech każdy dzień będzie dla Ciebie wyjątkowy 🙂

Zapraszam do zewnętrznego sklepu, aby zakupić Omega 3